Saziņai +371 26622000   Klientu zona

Domēns

Domēns: Ir interneta mājas lapas adrese. Tā sastāv no vairākām daļām, ko atdala ar punktiem. Domēnus izmanto, lai atcerētos un atrastu mājas lapas, produktus un pakalpojumus.

Domēna vārdam ir jābūt unikālam un viegli iegaumējamam. Tas var sakrist ar organizācijas vai zīmola nosaukumu. Par īpaši veiksmīgiem uzskata domēnus, kas vienlaikus norāda gan uzņēmuma darbības sfēru un nosaukumu, gan izcelsmes valsti. Vairākām mājas lapām nevar būt vienādi domēna vārdi.

Domēnu līmeņi

Domēnus ir pieņemts dalīt līmeņos. Tos nosaka pēc domēna vārda daļu skaita.

Pirmā līmeņa domēni ir: lv, ru, com. Tie apzīmē zonu internetā, piederību kādai valstij, starptautiskai organizācijai, reģionam utt. Piemēram, pirmā līmeņa domēns norāda uz lapas piederību Latvijai. Lūk, izplatītākie pirmā līmeņa domēni:

com – komercija;

edu – izglītība;

net – tīkla projekti;

gov – valdība;

org – nevalstiskās organizācijas;

lv – Latvija;

es – Spānija.

Pirmā līmeņa domēnu klasifikācija ir visai nosacīta. Lapas, kuras domēns beidzas ar lv, var nebūt nekāda sakara ar Latviju. Visi domēni ir atklāti, un tos var reģistrēt jebkuras valsts iedzīvotājs personīgiem mērķiem.

Otrā līmeņa domēns ir tā domēna vārda daļa, kas atdalīta ar punktu no pirmā līmeņa domēna. Piemēram, domēna zonā lv iespējams reģistrēt otrā līmeņa domēnu ar jūsu firmas nosaukumu – firmasnosaukums.lv

Trešā līmeņa domēns ir uzskatāms par apakšdomēnu attiecībā pret otrā līmeņa domēnu, piemēram: apakšdomēns.firmasnosaukums.lv. Tie ir diezgan reta parādība Internetā, un parasti tos izveido bez maksas.

Kur reģistrē domēna vārdus

Visi domēna vārdi tiek reģistrēti domēna vārdu globālajā sistēmā Domain Name System,jeb DNS.Sī sistēma mājas lapas domēna vārdu pārveido par tā unikālo IP-adresi Internetā. Tālāk, ierakstot jūsu domēna vārdu pārlūkprogrammas adrešu ailē, DNS to pārveido par interneta protokola (IP) numuru, kas savieno lietotāju ar jūsu mājas lapu.

Globālās domēna vārdu sistēmas administrators ir „Vārdu un numuru piešķiršanas interneta korporācija” – ICANN, 1998.gada oktobrī dibināta starptautiska nokomerciāla organizācija. Tā īsteno Interneta adrešu sadali, administrē domēna vārdu sistēmu, kā arī veic citus speciālus uzdevumus.

Kas reģistrē domēna vārdus

Domēna vārdu reģistrē specializētie reģistratori – parasti tie ir ar interneta pakalpojumiem saistīti uzņēmumi, kā Hostnet. Reģistrācijai ir jāizvēlas unikāls un brīvs otrā līmeņa domēns. Domēns mājas lapai tiek reģistrēts parasti uz vienu vai diviem gadiem. Termiņam izbeidzoties, domēns jāpārreģistrē.

Domēna reģistrācijas pagarināšana

Domēna reģistrēšana nozīmē, ka pirmā līmeņa zonas reģistrā tiek veikta atzīme par noteikta domēna vārda nodošanu konkrētas personas rīcībā uz noteiktu laiku. Ja reģistrētājs vēlas turpināt šī domēna lietošanu, termiņam tuvojoties beigām, viņam jāvēršas pie sava specializētā reģistratora. Pagarinot domēna reģistrāciju, tiek nodrošināta šīs atzīmes saglabāšana uz nākamo termiņu.

Ja reģistrācija netiek pagarināta, reģistrētājs zaudē tiesības uz domēna vārdu un tas kļūst pieejams jebkuram citam lietotājam.

Jautājumu gadījumā, sazinies ar mums

Piekrītu noteikumiem:
Visi iesniegtie dati tiks glabāti speciālā programmatūrā, kas tiek izvietota datu centrā drošos serveros, sniedzot drošību, konfidencialitāti un datu glabāšanu Eiropas reģionā.

Personas dati tiks glabāti trīs gadus no datu saņemšanas brīža.

Datu subjektam ir tiesības tikt aizmirstam, iesniedzot pieprasījumu par personas datu dzēšanu pa pastu ( adrese: SIA Hostnet Atpūtas iela 1-23, Rīga, LV-1002 ) vai elektroniski (info@hostnet.lv)

Pieejas personas datiem ir SIA Hostnet darbiniekiem, kas pilnvaroti lietot minētos personas datus.