LV
 • lv
 • ru
 • en
 • et
 • lt
page_img

Domēnu paplašinājumi

LV, COM, EU... KĀDU DOMĒNA PAPLAŠINĀJUMU IZVĒLĒTIES?​

Ikviens, kurš reiz palaidis online savu mājaslapu, ir pazīstams ar tādu procesu kā domēna jeb mājaslapas adreses reģistrācija. Tomēr ne katrs ir pievērsis pietiekami rūpīgu uzmanību domēna vārda izvēlei, kam patiesībā ir vitāli svarīga nozīme ne tikai labu mājaslapas pozīciju sasniegšanai Google meklēšanas rezultātos, bet arī korporatīvās identitātes veidošanā. Domēna vārds ir tikpat svarīgs kā uzņēmuma nosaukums – tam jābūt viegli iegaumējamam, reprezentatīvam un ideālā variantā jāatbilst pārstāvētajai nozarei, precēm vai pakalpojumiem. Bet vai zini, kā tad viss aizsākās? Ko izmantoja pirms domēniem, kā un kāpēc tie radās? Kāpēc mūsdienās ir tik daudz un dažādu domēna paplašinājumu (.lv, .com, .eu, .org, .net u. c.), ar ko tie atšķiras, un kā izvēlēties atbilstošāko? Par to – raksta turpinājumā!

Domēnu pirmsākumi

Pašos interneta pirmsākumos tādu domēna vārdu vēl nebija, un mājaslapu adreses tika apzīmētas ar vienkāršiem skaitļu virknējumiem – unikālām IP (interneta protokola) adresēm, kas identificēja konkrētu datoru, serveri, mājaslapu internetā, piemēram, 208.65.153.238 (viena no Youtube IP adresēm). Taču, attīstoties interneta infrastruktūrai un strauji pieaugot dažādu mājaslapu skaitam internetā, radās nepieciešamība atrast ērtu veidu, kā tās efektīvi pārvaldīt un cilvēkiem vienkāršāk atcerēties, un tā mājaslapu identificēšanai 1983. gadā tika ieviesta speciāla Domēnu vārdu sistēma (DNS – domain name system) – tehnoloģija, ko izmantojam mūsdienās un kas nodrošina katrai IP adresei konkrētu vārdu. Gluži pēc tādas pašas loģikas mēs šodien pievienojam arī kontaktpersonas savā telefonā – tālruņa numuriem piešķirot konkrētās personas vārdu, lai nenāktos iegaumēt daudzās ciparu virknes.

Pirmais domēna vārds – symbolics.com – tika reģistrēts 1985. gadā. Tas piederēja datorsistēmu ražošanas kompānijai „Symbolics Inc.” Kembridžā, Masačūsetsas štatā, ASV. Līdz šim brīdim pasaulē reģistrēti jau vairāk nekā 360 miljoni domēnu vārdu (!).

Domēnu paplašinājumi – ko tie apzīmē?

Domēna vārds sastāv no divām daļām. Pirmo daļu veido cilvēka izvēlēts nosaukums, piemēram, Hostnet, savukārt otro daļu, kas atrodas aiz punkta, veido domēna paplašinājums jeb augstākā līmeņa domēns (saīsinājumā ALD; angļu valodā top-level domain jeb TLD), kam ir tikpat svarīga nozīme kā domēna vārdam. Tas var būt vai nu valsts kods, piemēram, .lv, .ee, .lt, vai vispārējais augstākā līmeņa domēns (angļu valodā general top-level domain jeb gTLD), piemēram, atpazīstamākie ir:

 • .com (saīsinājums no vārda  commercial) – starptautiskām komerciālām kompānijām (viens no populārākajiem domēna paplašinājumiem pasaulē, ko zina ikviens interneta lietotājs),
 • .org (organisation) – nekomerciālām organizācijām, 
 • .net (network) – tīkla projektiem,
 • .edu (education) – ar izglītību saistītām organizācijām, 
 • .mil (military)– militārām organizācijām,
 • .gov (government) – valsts institūcijām,
 • .biz (business) – biznesam,
 • .co (company, commerce, community) – kompānijām, tirdzniecībai, biedrībām,
 • .info (information) – informatīvām mājaslapām.

Tāpat kopš 2014. gada arvien vairāk izmanto jaunos vispārējā augstākā līmeņa domēnus (angļu valodā new gLTD), piemēram, .xyz, .design, .photography, .shop, .store, .science, .travel un citus, kas radīti, pamatojoties uz interneta straujo attīstību, ar mērķi paplašināt piedāvājumu, lai ikviens mūsdienās var piemeklēt savai darbības nozarei vai mājaslapas tematikai piemērotu domēna paplašinājumu. Starpcitu, šādi domēnu paplašinājumi var strādāt arī kā efektīvs mārketinga instruments, piesaistot auditoriju, kuru interesē viss jaunais un atšķirīgais, piemēram – jauno paaudzi. Uz šādu paplašinājumu rēķina iespējams izveidot arī īsus, oriģinālus un skanīgus domēna vārdus.

Kādu domēna paplašinājumu izvēlēties?

Domēna paplašinājumam ir ne mazāk svarīga nozīme kā domēna nosaukumam. Izvēloties piemērotāko, tas ne tikai nodrošinās labāku mājaslapas atrodamību un ļaus uzrunāt sev vēlamo mērķauditoriju, bet arī radīs priekšstatu kā par profesionālu, uzticamu mājaslapu. Tomēr viennozīmīgas atbildes, kādu domēna paplašinājumu izvēlēties, nav, jo izvēli nosaka daudz un dažādi faktori – uzņēmuma darbības vieta, specifika, mērķauditorija, mājaslapas tematika (piemēram, māksla, zinātne, izklaide, brenda aizsargāšana, mārketings utt.) un citi.

Reģionālie un subreģionālie ALD

Latvijas uzņēmumiem, organizācijām, zīmoliem, kuru mērķauditorija ir šīs valsts iedzīvotāji, ieteicams izmantot paplašinājumu .lv – tas ir draudzīgāks, pierastāks vietējam lietotājam un nodrošina arī labākas pozīcijas Google meklēšanas rezultātos starp vietējām mājaslapām. Analoģiski – ja mērķauditorija ir cita valsts, piemēram, Krievija, Igaunija, Lietuva vai tml., labāk izvēlēties attiecīgās valsts ALD. Ja mērķauditorija ir šaurāka, piemēram, konkrētas pilsētas iedzīvotāji, tad var izvēlēties subreģionālo domēnu, piemēram, .riga.lv. Loģiska domēna paplašinājuma izvēle palīdzēs veiksmīgāk pozicionēt savu mājaslapu klientiem un meklētājprogrammām.

Starptautiskie ALD

Ja uzņēmums plāno darboties ne tikai konkrētā valstī, bet arī Eiropas Savienības vai starptautiskajā tirgū, tad laba izvēle ir tādi domēna paplašinājumi kā .eu vai .com. Savukārt starptautiskām bezpeļnas organizācijām piemērots būs .org paplašinājums.

Tematiskie ALD

Ja ir svarīgi uzsvērt mājaslapas tematiku, var izvēlēties kādu no jaunajiem vispārējiem ALD, piemēram, ja nodarbojies ar fotografēšanu, fotogrāfiju apstrādi – .photography, ja veido blogus – .blog vai .me, ja darbojies dizaina lauciņā – .design utt. Pēc šāda principa var izvēlēties domēna paplašinājumu jebkurā jomā, bet jāatceras galvenais nosacījums – mājaslapas saturam ir stingri jāatbilst izvēlētajam paplašinājumam.

Respektīvi, jo lielāks ir uzņēmums un tā mērķauditorija, jo rūpīgāk jāpārdomā domēna vārda izvēle. Nereti, lai aptvertu plašāku mērķauditoriju, ir ļoti vērtīgi reģistrēt vairākus atšķirīgus domēnu vārdus dažādos domēnos un uzstādīt redirektu jeb novirzīt lietotāju uz galveno mājaslapu.

 

Atrodi un reģistrē savu vēlamo domēnu jau tagad! Jautājumu gadījumā droši lūdz padomu mūsu speciālistiem!

IZMANTOTIE RISINĀJUMI